آرشیو بلاگ
بلاگ فیلتر

تاریخچه نقاشی روی سرامیک

تاریخچه طرح کاشی ها در ایران

تزئیناتی که از دوره هخامنشی به دست آمده نشان میدهد که در آن زمان، از آجرهای لعاب دار رنگی و نقش دار استفاده می کردند. علاوه بر این، بدنه ساختمان های شوش و تخت جمشید نیز با استفاده از چنین کاشی هایی آراسته شده است. تاریخچه طرح کاشی ها در ایران، بیانگر این است که در آرایش کتیبه ها نیز از تزئینات کاشی بهره گرفته اند. همچنین، نمونه هایی از کاشی هایی با نقش حیواناتی مانند سیمرغ  نیز در این دوره وجود داشته است.

در دوره اشکانیان، صنعت لعاب دهی پیشرفت زیادی کرده وو برای جدار داخلی و سطح خارجی ظروف سفالی از ، لعاب یکرنگ استفاده شد. در زمان ساسانیان، ساخت کاشی به روش هخامنشی ها ادامه پیدا کرده وکاشی های معرق مرغوبی ساخته شدند. علاوه بر این، نقش کلی این کاشی ها نیز تغییر کرده و آنها را از کنار هم قرار دادن قطعه های کوچک کاشی های رنگی ساختند. 

موضوعاتی که در این مقاله شرح می دهیم شامل نقاشی ویترای روی کاشی، طرح خام ویترای روی کاشی، آموزش نقاشی روی کاشی های کوچک، نقاشی طرح کاشی، نقاشی روی کاشی های کوچک، عکس نقاشی روی سرامیک و ویترای روی کاشی کوچک هستند.

 

نقاشی ویترای روی کاشی

نقاشی ویترای روی کاشی، یکی از شیو های نقاشی مدرن است که در آن، از ابزار و وسایل خاصی برای نقاشی استفاده می شود. وسایلی که به طور معمول برای این نقاشی مورد استفاده قرار میگیرند شامل قلم مو، رنگ ویترای، خمیر ویترای ، کاشی یا سرامیک ، کاربن و طرح اولیه است. شیوه کار این سبک از نقاشی به این صورت است که، ابتدا باید طرح را در اندازه A3 پرینت گرفته ، روی سرامیک یا کاشی کاربن بگذارید و طرح را روی کاشی بچسبانید . علاوه بر این میتوان، از طرح های ویترای خام روی کاشی استفاده کردکه به صورت آماده در بازار موجود هستند. در مرحله بعد، با خودکار روی طرح بکشید تا از طریق کاربن به کاشی منتقل شود. سپس، با استفاده از خمیر های ویترایی که قبلا تهیه کردید، طرح را دورگیری کرده و بقیه طرح را با قلم مو رنگ آمیزی کنید. قابل ذکر ست که حلال این رنگ ها ، تینر است اما نباید رنگ را رقیق کرد.

 

عکس نقاشی روی سرامیک

شیوه انجام عکس نقاشی روی سرامیک ، به این صورت است که از نقاشی و یا عکس و یا طرحی مورد نظری که قرار است روی سرامیک طراحی شود، پرینت گرفته و طرح را دقیق برش می دهیم. دقت کنید که کاغذ طرح نازک باشد تا نتیجه کارتان بهتر شود. پیش از چسباندن عکس، طرح را روی کار بچینید تا از درست و مناسب بودن جای آنها مطمئن شوید. سپس، کاغذ را با استفاده از چسب چوب روی کاشی چسبانده و با انگشتان دست روی آن بکشید تا چروک های ایجاد شده ، صاف شوند.  در مرحله بعد، با کمک قلم مو یا خمیر دورگیر، خط های اطراف طرح را دورگیری کرده و اجازه دهید تا خشک شود. در آخر، میتوانید سرامیک را با استفاده از رنگ اکرولیک و رنگ ویترای که قابل شستشو هستند ،رنگ کنید. 


نقاشی سرامیک

انصراف از نظر

نظرات

14/08/1399 06:32 ب.ظ
خیلی جالب بود
back to top
فیلتر